ASTRONAUTALIS • US


Živelný hiphoper spjatý mimo jiné s alternativním labelem Fake Four, Inc. je s Brnem srostlý natolik, že ho dostal i do textů jedné ze svých písní. Ty vedle suverénního rapování uchvacují i vrozenou věrohodností soulu a autentickým rockovým drivem. Návrat do Brna okoření i očekávaná nová nahrávka.

www.astronautalis.com

BULBUL • AT


Rakouským neortodoxním rockerům Bulbul vane do zad příznivý vítr. Jednou má podobu spolupráce s KK Nullem z japonských noiserockových ikon Zeni Geva, jindy záštitu vydavatelství Exile on Mainstream, vždy pak bicí pohon jedinečného DD Kerna. Špinavá, rozverná a opojná hudba.

www.bulbul.at

RSS B0YS • PL


www.facebook.com/RssBoys

VENTOLIN • CZ


Ventolin je elektronický projekt Davida Doubka, zakládajícího člena skupiny Kazety. K živému hraní používá staré samplery, analogové syntezátory a archaické drummachiny. Je milovníkem primitivního zvuku detroitského techna a italského a indického disca z 80. let. V roce 2009 vydal EP Mžitky, v roce 2012 album Totem. Letos se vrátil s EP Playbour (Bumbum Satori).

www.ventolin.cz

STEPHEN BENNEMANN • DE


Muž stojící za (i v Česku) vyhlášeným letním open air festivalem Nachtdigital, dramaturg a rezident lipského klubu Distillery a v neposlední řadě majitel labelů 1 Bit Wonder a Holger.

www.steffen-bennemann.com

CLICK JOE • CZ


Český DJ a pořadatel elektronických akcí (Muah!, Magion) už bezmála patnáct let dotváří atmosféru míst jazzem, housem nebo sofistikovaným technem.

www.soundcloud.com/click-joe/disco-moreti-obal-podcast

JAMES WELBURN • NO


Sólový debut Jamese Welburna "Hold" se dočkal pochopitelných přirovnání k tvorbě Justina K. Broadricka (Godflesh, Jesu) či Aidana Bakera (Nadja), přičemž s druhým jmenovaným Welburn natočil společnou nahrávku. Na "Hold" zase pracoval s bubeníkem Tonym Buckem (The Necks), s nímž se sešel už v psychedelicky temné kapele Transmit. Welburna v hudbě zajímá jak preciznost, tak intenzita temnoty, kterou se snaží okolo posluchače rozprostírat. Zásadní požadavek? Hrajte nahlas! Brutální? Jak pro koho. Uhrančivé? Pro všechny.

SCHWARZPRIOR • CZ


Nejvýraznější z kapel plodné ostravské líhně, vítězové ceny Vinyla pro Objev roku 2014. Tehdy debutovali u Polí5 deskou "IDDQD", svou hudbou ale zamořují ovzduší už mnohem déle. Electro, punk, EBM i gotika obklopené rouhačskou náladou činí z téhle kapely jednu z nejvýraznějších široko daleko, vzájemná blízkost s Vanessou nemůže být náhoda už proto, že zvuk zmíněného debutu posunul producent Moimir Papalescu.

RICKOLUS • US


Že je floridský zpěvák, kterému letos vyšla deska "Coconut", z podobné líhně jako Astronautalis, nedokazují jen jejich společná turné a sedmipalcový singl, který v úzké spolupráci nahráli poté, co jim došlo, jak oběma zůstává v šuplíku spousta nápadů. Společný mají i šarm, drive a schopnost tnout do toho živého, co dělá naše životy neobyčejnými. Z českých pódií je Rickolus známý i díky společnému koncertování s duem Leto, split LP, které vyšlo u Silver Rocket, na sebe nenechalo dlouho čekat.

WILHELM BRAS • PL


Slezský experimentátor Pawel Kulczyński začínal u metalu a noisu, nyní se už několik let věnuje abstraktní analogové elektronice, kterou tvoří a hraje též na vlastní rukou sestavené syntezátory. Nejen to ho přivedlo k hraní na festivalu Unsound, nejen to z něj činí logického spojence RSS B0YS. V jeho odlidštěných a přece organicky tepajících shlucích zvuků, jak je zachycuje mimo jiné letošní deska "Visionaries a Vagabonds" lze hledat čistotu výrazu, jakou známe od japonského multimediálního umělce Ryojiho Ikedy. Kulczyński se realizuje taky jako designér a výtvarný umělec, často v souznění se svou hudbou.

HRTL • CZ


Elektronický producent Leoš Hort aka HRTL je hudebník mnoha aktivit - vedle šéfování labelu Bűkko Tapes a aktivit v rámci Bastl Instruments se věnuje především improvizovaným hardwarovým koncertům, které mají renomé jedinečných, na míru místu i publiku šitých šamanských seancí, tu pozvolna ponurých, tu tanečně extatických. Svým zaměřením demonstruje lásku k analogu, svým nadáním vytváří strhující sety, které oakmžitě uhranou reptitvními rytmy a trvale se zapíší svou proměnlivostí.

BREAK!FAST • SK


MORFEUS • CZ